Aby Wigilia była smaczna i… prosta

wigiliaZrobiłam szybki przegląd bloga w poszukiwaniu przepisów na tegoroczne święta. Zaproponuję więc kilka dań, które możesz wykonać szybko nawet w dniu samej Wigilii.

Od zawsze w mojej rodzinie jest podział fanów zupę wigilijnej. Połowa rodziny nie wyobraża sobie świąt bez barszczyku, a druga preferuje bardziej jesienno-polskie klimaty zupy grzybowej. Dlatego na blogu znajdziesz dwie propozycje.

 

Zupa borowikowa

 

zupa grzybowa przepis

 

Barszcz czerwony

 

barszcz…a ponieważ nigdy nie mam wystarczająco dużo czasu i ochoty podaję do niego zwykłe paszteciki z pieczarkami z ciasta francuskiego.

pasztecikiŚrodkową część kolacji wigilijnej stanowią ryby lub dania nie-rybne-i-nie-mięsne. W tym roku postanowiłam, że będą to potrawy nietypowe. Przepisy na nie gromadziłam przez ostatnie 6 miesięcy przy okazji uczestniczenia w wielu warsztatach. Będzie to więc swego rodzaju podsumowanie tego roku (przynajmniej od strony kulinarnej). Sukcesywnie aż do Wigilii w tym tygodniu będą się pojawiały właśnie przepisy na te dania.

Desery jednak przedstawię Ci (chociaż jeszcze jeden na pewno pojawi się wśród nowych przepisów w tym tygodniu) w tym momencie.

Pierwszym i zdecydowanie moim ulubionym w czasie Świąt są pierniczki. Niby zwykłe ciasteczka z przyprawami korzennymi a jednak jest to coś na co czekam cały rok. przepis prosty i dość szybki.

pierniczkiKlasyka na moim stole to również piernik. Chociaż co roku obiecuję zrobić taki prawdziwy, długo-dojrzewający z domową przyprawą korzenną to jednak nigdy nie wystarcza mi energii, żeby dotrzymać słowa.

piernik1Makowiec to obowiązkowy punkt programu wigilijnej kolacji dla mojego ojca. Ciasto i kompot z suszu to na pewno coś na co czeka przez cały rok. Ten przepis zajmuje w sumie 40 minut wraz ze sprzątaniem kuchni. Wystarczy, że raz go zrobisz a potem będzie to stały punkt Twojego menu wigilijnego.

DSC_2873Na dzisiaj to tyle zachęty. Przez najbliższy tydzień sukcesywnie będą się pojawiały nowe przepisy na święta. M.in. przepis na najlepszy sernik z białą czekoladą ever!

Klikając w zdjęcia i nazwy potraw zobaczysz ich przepisy.

W tym roku w moim domu nie będzie ryby po grecku ale serdecznie polecam też ten przepis.

ryba po grecku1

One Comment

Dodaj komentarz