Pełnoziarniste bułeczki z płatkami owsianymi

Wtorek. Za oknem lecą wielkie krople. Zimno. Wieje wiatr. Przez okno widzę jak z dachu mojej kamienicy lecą na ziemię dachówki zdmuchnięte niczym liście przez wiatr. Zawsze wtedy sobie myślę, że mogłabym być teraz właśnie na Kanarach czy innych Karaibach. W Polsce to ciągle tylko leje…

Gdy dni zaczynają się tak jak ten ciężko jest zwlec mi się z łóżka. Muszę. Wiem to. W końcu po 5 dzwonku budzika, który wygrywa od pewnego czasu tę samą piszczącą melodię „Maaammooooooooooooooooo…” wstaję. Zła na cały świat, z sianem na głowie i wzrokiem zabójcy. Akurat w ten wtorkowy poranek czekały na mnie fajne pełnoziarniste bułeczki z płatkami owsianymi.

Dzień więc jednak można uznać za udany (chociaż nie powinno się chwalić dnia przed zachodem słońca).

No ale spójrzcie jak ten mój Mąż o mnie dba i jak się postarał…

Udało mi się więc zagotować wodę na herbatę. Włożyć dwie bułeczki do mikrofalówki. Pogrzać je i w miarę spokojnie zjeść. Podczas gdy mój budzik zajęty był wylizywaniem słoika z nutellą.

Składniki:

 • 150ml letniego mleka
 • 1/2 łyżeczki cukru
 • 200g mąki pszennej 650
 • 150g mąki pełnoziarnistej pszennej 2000
 • 20g świeżych drożdży
 • 125g płatków owsianych
 • 1/2 łyżeczki soli

Mleko, cukier, mąkę pszenną i drożdże włożyć do automatu (lub miksera z hakiem) i uruchomić program ciasto (makaron). Gdy wszystko się dobrze wymiesza dodajemy resztę składników. Odstawiamy na 20-25 minut. Ponownie włączamy program ciasto/makaron lub zaczynamy wyrabiać w mikserze.

Dobrze wyrobione ciasto wyjmujemy z automatu/misy i formujemy 10 bułeczek. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy na 20-30 minut przykryte ściereczką. Pieczemy w nagrzanym piekarniku 220-230 stopni przez 20-25 minut.

8 Comments

 1. Piękne bułeczki:)

  A z tą pogodą to nie przesadzajmy! To taki chyba polski zwyczaj, że dwa dni deszczu i już się wszystkim marudząca załącza… „O jeny, czy to musi tak lać? Leje i leje”. A przecież w tym roku wyjątkowo łagodnie nas ta jesień traktowała!
  Fajny taki budzik!:) Pozdrowienia:)

Dodaj komentarz